The Wigan Pool League Hall of fame


LEAGUE

Bluestar Premier League A O’Donnell Roofing League One League Two
Year Winners Runners Up Winners Runners Up Winners Runners Up
2016/17 Q8 Sports Bar A Golborne Catholic Q8 Sports Bar C Cherry Gardens  Crispin  Hawk
2015/16 Black Bull Standish Q8 Sports Bar A Whelley LC Douglas Bank B
2014/15 Triangle B Triangle Z Ben Johnson Hare & Hounds
2013/14 Rileys A Black Bull St Thomas’s Fox & Goose Earl of Balcarres Crispin
2012/13 Rileys A Black Bull Rileys B Rileys C Royal Oak Tippings
2011/12 Rileys A Garswood Hall Whelley LC Kirkless Hall Unity Club Prince of Wales B
2010/11 Rileys A Garswood Hall Walmsleys A Caledonian Kirkless Hall Walmsleys B
2009/10 Rileys A Garswood Hall St Aidens Douglas Bank Swan The Avenue
2008/09 Rileys A Garswood Hall St Cuthberts RC Eckersleys
2007/08 Rileys A Red Lion A Red Lion B Freemasons
2006/07 Rileys A Garswood Hall Walmsleys Arms St Thomas B
2005/06 Bath Springs Rileys A Rileys C Rileys D
2004/05 Rileys A Caledonian Red Lion Railway B

INDIVIDUAL

MENS LADIES
Winner Runner Up Winner Runner Up
2016/17 I Davenport
(Q8 Sports Bar A)
M Lawrenson
(Q8 Sports Bar B)
2015/16 G Royds
(Q8 Sports Bar A)
M Bullock
(Black Bull Standish)
2014/15 N Shaw
(Triangle B)
C Moody
(Triangle B)
2013/14 I Davenport
(Rileys A)
L Gollop
(Rileys A)
2012/13 I Davenport
(Rileys A)
G Royds
(Garswood Hall)
2011/12 I Davenport
(Rileys A)
G Cahir
(St Judes SC A)
M Kneafcy
(St Judes SC B)
J Dawber
(St Judes SC A)
2010/11 C Charnley
(Potters Bar)
I Gordon
(Beech Tree)
L Poole
(Venture)
J Dawber
(St Judes SC)
2009/10 W Dutton
(Rileys A)
P Leonard
(Goose Green)
J Dawber
(Goose Green)
M Kneafcy
(Goose Green)
2008/09 I Davenport
(Rileys A)
M Lawrenson
(Beech Tree)
J Dawber
(Goose Green)
L Poole
(Poacher)
2007/08 I Davenport
(Rileys A)
M Lawrenson
(Beech Tree)
M Hill
(Rileys D)
S Frost
(Rileys D)
2006/07 I Davenport
(Rileys A)
G Cahir
(Rileys A)
M Hill
(Rileys D)
K Hughes
(Rileys D)
2005/06 T Flemming
(Fox & Goose)
N Shaw
(Bath Springs)
M Hill
(Rileys D)
J Westhead
(Rileys A)
2004/05 D Roblin
(Bath Springs)
N Shaw
(Bath Springs)
J Westhead
(Rileys A)
K Hughes
(Springfield)

MERIT

Bluestar Premier League A O’Donnell Roofing League One League Two
Year Winners Winners Winners
2016/17 G Cahir Q8 Sports Bar A M Bradburn Q8 Sports Bar C S Lockyer  Hawk
2015/16 G Royds Q8 Sports Bar A M Cropper Unity Club
2014/15 N Shaw
P Leonard
Triangle B
Hingemakers
M Cropper Unity Club
2013/14 L Gollop
C Moody
Rileys A
Walmsleys
B Walsh Fox & Goose C Coleman Halfway House
2012/13 C Hatton St Aidens M Cropper Unity Club L Lawrenson Tippings
2011/12 N Shaw Garswood Hall C Ronan
M Hodgkinson
M Kneafcy
Kirkless Hall
Kirkless Hall
St Judes SC B
M Cropper Unity Club
2010/11 I Davenport Rileys A A Johnson Springfield M Hodgkinson Kirkless Hall
2009/10 W Dutton Rileys A A Barnes St Aidens M Thomas Swan
2008/09 G Harrison Rileys A S Chatterley Poacher
2007/08 D Stock
I Davenport
Rileys A
Rileys A
K Holden
J Jones
Eckersleys
Freemasons
2006/07 I Davenport Rileys A W Dutson St Thomas B
2005/06 W Dutton Rileys A M Hill Rileys D
2004/05 G Harrison Rileys A A Woods Red Lion

TEAM

TEAM KNOCKOUT PLATE DIAMOND PROMOTIONS KO
Winners Runners Up Winners Runners Up Winners Runners Up
2016/17 Black Bull Standish Q8 Sports Bar A Q8 Sports Bar C Hawk Q8 Sports Bar A Q8 Sports Bar C
2015/16 Q8 Sports Bar B Black Bull Standish Cherry Gardens Newtown WMC Q8 Sports Bar A Triangle B
2014/15 Black Bull Triangle Z Ben Johnson Silverwell Triangle C Triangle B
2013/14 Rileys A Garswood Hall St Thomas’s Springfield A Rileys A Potters Bar
2012/13 Black Bull Garswood Hall Halfway House St Judes SC
2011/12 Rileys A Unity Club Last Orders Douglas Bank
2010/11 Red Lion A St Judes SC Caledonian Walmsleys B
2009/10 Rileys A St Aidens Rileys B Venture
2008/09 Fox & Goose Garswood Hall Rileys A Walmsleys Arms
2007/08 Rileys A Goose Green Rileys B Eckersleys
2006/07 Rileys A Garswood Hall Goose Green Railway B
2005/06 Bath Springs Rileys B Rileys A Seven Stars
2004/05 Bath Springs Red Lion Beech Tree Railway B

TEAM

PAIRS 3 MAN
Winners Runners Up Winners Runners Up
2016/17 D Doolan & G Hill
(Walmsleys)
I Davenport & G Harrison
(Q8 Sports Bar A)
Golborne Catholic C Black Bull Standish
2015/16 C Moody & G Hulse
(Triangle B)
G Cahir & C Bromley
(Q8 Sports Bar A)
Q8 Sports Bar AA Q8 Sports Bar AB
2014/15 G Cahir & C Bromley
(Triangle Z)
M Bullock & L Bridge
(Black Bull)
Triangle ZA Triangle BC
2013/14 G Harrison & D Stock
(Rileys A)
A Wood & P Kinsley
(Triangle B)
Black Bull B Garswood Hall B
2012/13 M Lawrenson & I Gordon
(Rileys B)
S Else & C Moody
(Walmsleys)
Rileys AC Triangle BA
2011/12 C Charnley & M Bullock
(Potters Bar)
C Roughley & N Shaw
(Garswood Hall)
Rileys AA Rileys AB
2010/11 D Stock & I Davenport
(Rileys A)
J Cross & R Harwood
(Garswood Hall)
Rileys AC Rileys AA
2009/10 C Roughley & N Shaw
(Garswood Hall)
C Charnley & M Bullock
(Potters Bar)
Beech Tree Garswood Hall B
2008/09 S Wall & J Cross
(Garswood Hall)
D Stock & C Bromley
(Rileys A)
Rileys AA Red Lion A
2007/08 M & C Lawrenson
(Beech Tree)
D Stock & C Bromley
(Rileys A)
Rileys AB Rileys BA
2006/07 I Davenport & S Dawber
(Rileys A)
N Shaw & G Dermott
(Garswood Hall)
Rileys BA Potters Bar
2005/06 G Harrison & G Cahir
(Rileys A)
I Davenport & S Dawber
(Rileys A)
Rileys BB Bath Springs A
2004/05 D Stock & G Cahir
(Rileys A)
J Cross & C Boyle
(Caledonian)
Rileys AA Rileys AB